Tā kā koksne ir vērtīga izejviela rūpniecībai un no tās bez visiem pazīstamiem ražojumiem varam iegūt arī cellulozu, mākslīgo zīdu, vilnu, lopbarības cukuru, etilspirtu, lopbarības raugu u. c. ražojumus ar vis lielāko tautsaimniecisko nozīmi, tad par koku materiālu taupīšanas ne pieciešamību jāatceras it visos apstākļos.
Lai taupītu malku, īpaši lauku sētās daudz vairāk nekā līdz šim jālieto žagaru un zaru malka. Lai tā neaizņemtu daudz telpas un nepadarītu saimniecības sētu neglītu, žagaru un sīkkoksnes malku vēlams sastrādāt jau mežā. Ja rudens pusē, kad pie mums parasti žagarus cērt, šī darba veikšanai nebūtu lai ka, tad žagarus saved mājās nesastradatus; sastradašanas darbs tad tomēr veicams ne vēlāk kā līdz pavasarim.
15. att. Augšā naži zaru nociršanai un sastrādāšanai. Apakšā zāģis vienrocis un stiepjams zāģis. |
Smalkos zarus ar vieglāku asu parastu cirvi vai arī ar speciālu nazi (15. att.) ar saliektu galu (fašinu nazi, vāc. „Heppe" vai „Barte") atdala no rupjiem zariem. Rupjos zarus ar to pašu rīku tūliņ sacērt 75. cm — 1 m garos gabalos un sakrauj grēdās tāpat kā parasto malku; smalkos zarus līdz 2 cm caurmērā sacērt 20—30 cm garos gabalos un sasien saiņos. Darba veikšanai izstiepj saiti uz zemes vai kāda rāmja un pāri tai ar kreiso roku krauj zaru gabalus tā, lai to vidus krustotos ar saiti. Labajā rokā atrodas cirvis vai 0,5—1,5 kg smagais fasinu nazis, ar kuru zarus sacērt vēlamā garumā. Saini sasien, velkot rokām saites galus un saspiežot malkas saini ar kājas ceļgalu.
Saiņus izjauc tikai īsi pirms sadedzināšanas, kad tie jau ienesti virtuvē. Transporta un žūšanas laikā tie paliek sasaiņoti.
16. att. Rāmis zaru malkas sasiešanai kūlīšos |
Žagaru malkas sasiešana stingrākos kūlīšos vēl vieglāk veicama ar viena vai otra veida rokas preses palīdzību. Bez 16. attēlā parādītās Vakareiropā plašāk pazīstama vēl Roosta pārlabotā Haiauera, Hugo Dorgerloh-Gera un citas zaru un fasinu saiņošanas darbu atvieglojošas vienkāršas ierīces.
Žagaru malku visbiežāk sasien ar lazdu, kārklu, bērzu, egļu sakņu vai tml. klūgām; tādā veidā tā ērti transportējama un nokraujama.
Šī malka dod garu liesmu; tās sildāmspēja ir pietie kami augsta, kā tas redzams no A. T. F. sastādītās tabulas:
Avots: Krāsnis un pareiza kurināšana, Rīga, 1943
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru