Arbūzu sēklas parasti neizmanto un aizmet. Sēklas satur labu eļļu, kuras saturs svārstās atkarībā no arbūzu šķirnes, gatavības pakāpes un klimata apstākļiem. Eļļu var izmantot pārtikā un ziepju vārīšanai. Bez tam sēklās ir daudz olbaltumvielu. No čaumalām notīrītas sēklas var lietot pārtikā.
Alus raugs. Pēc alus norūgšanas arī raugu dažkārt neizmanto un aizmet. Arī raugs ir izmantojams gan lopbarībā, gan pārtikā. Ir izstrādātas metodes rauga sēnīšu audzēšanai īpašās barotnēs nolūkā iegūt rauga masu, bet lai neveidotos alkohols. Lai raugs tikai vairotos, tam cauri sūknē gaisu.
Linu sēklas un rauši. Maizi ar 13% linsēklu miltu saturu īpaša komisija atzinusi par ļoti labu, bet ar 32% linsēklu miltu piedevu — par garšīgu.
Lielās nātres sastopamas ļoti bieži, aug cilvēku mītņu tuvumā, starp krūmājiem, mežos. Sevišķi pavasaros savāc jaunās nātres, izmanto zaļbarībā spinātu un skābeņu vietā. Izmanto gan lopbarībā, gan cilvēku uzturā.
Bietes, cukurbietes un puscukurbietes ir laba izejviela kafijas aizvietotāja gatavošanai. Cukurbietes satur daudz cukura, grauzdējot tas daļēji karamelizējas, tādēļ biešu kafijai ir laba garša.
Bez tam bietes var izmantot kā piedevu maizei. Bietes nomizo, novāra un sasmalcina, līdz izveidojas biezenis. Kādā mēģinājumā maizes cepšanai ņēma 34-—37 kg rudzu miltu, 8,5—10 kg kviešu miltu un 11,5—15 kg biešu biezeņa, 0,85—1,7 kg sāls. Maizes klaipiņiem bijis labs izskats un biešu garša neesot bijusi jūtama.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru